پرسش و پاسخ ازدواج موقت

آیا می شود با خانمی ازدواج موقت کرد و بعداز جدایی با دختر او ازدواج کرد؟
پرسش
سلام،خسته نباشید، آیا می شود با خانمی ازدواج موقت کرد و بعداز جدایی با دختر او ازدواج کرد؟
پاسخ اجمالی
طبق نظر مراجع عظام تقلید، پس از عمل زناشویی و دخول بین زن و شوهر، دختر زن، که به آن (ربیبه) گفته می شود، بر شوهر آن زن حرام ابدی می شود؛[1] یعنی مرد پس از جدایی از آن زن هم، با دختر وی محرم است و نمی تواند با او ازدواج کند. البته اگر نسبت به زن دخولی صورت نگرفته باشد، ازدواج با دختر او پس از فوت زن یا جدایی از وی مانعی ندارد.[2] و در این حکم فرقی بین ازدواج دائم و موقت (صیغه) نمی باشد.
 

[1]. ر.ک: تبریزى، جواد بن على، استفتاءات جدید (تبریزى)، ج‌1، ص 336 ، قم ، اول، ه‍ ق.
[2]. ر.ک: گلپایگانى، لطف الله صافى، جامع الأحکام (صافى)، ج‌2، ص 46، انتشارات حضرت معصومه سلام الله علیها، قم ، چهارم، 1417 ه‍ ق.
خمینى، سید روح اللّٰه موسوى، نجاة العباد (امام خمینى)، ص 369، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینى، تهران ، اول، 1422 ه‍ ق.
اگر دختری با پسری برای مدتی ازدواج موقت نماید. بعد از پایان آن، با مرد دیگر ازدواج کند. حال، بعد از مدتی آن پسر و این دختر شک در اتمام مدت داشته باشند، عقد دائم این دختر با مرد دوم چه حکمی دارد؟
پرسش
من برای ازدواج با پسری برای مدتی صیغه محرمیت یا ازدواج موقت خوانده ایم. بعد از پایان آن من با مرد دیگر ازدواج کردم. حالا بعد از مدتی آن پسر و خودم شک داریم که مدت صیغه مان تمام شده بود یا نه؟ حال، عقد دائم من با این شوهرم صحیح است یا نه؟
پاسخ اجمالی
نظرات برخی از مراجع تقلید به شرح زیر است:
دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):
اگر صیغه بدون اذن پدر بود عقد باطل است
دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
در صورتیکه دخول صورت نگرفته باید عدّه نگه دارید و سپس بعد از پایان عدّه با فرد دوم ازدواج کنید ،در غیر این صورت، ازدواج با زنی که در عدّه می باشد حرام و باطل است، و در صورتی که عقد را خودشان خوانده باشند و در زمان عدّه دخول حاصل شده باشد موجب حرمت ابدی است. و احتیاط آن است که در مورد ازدواج با زن شوهردار نیز همین حکم رعایت شود.
برای آگاهی بیشتر به نمایه های زیر مراجعه نمایید:
1. «شرایط ازدواج موقت»؛ سؤال 1238 (سایت: 1225) .
2. «شرط اجازه پدر در ازدواج موقت با دختر باکره»؛ سؤال 1239 (سایت: 1226) .
3. «عدّه نگه داشتن در ازدواج موقت»؛ سؤال 2691 (سایت: 2919) .
/ 0 نظر / 17 بازدید