پرسش و پاسخ عقد موقت

زنی که الآن در متعه (ازدواج موقت) مردی است و قصد دارد بعد از تمام شدن مدت عقد موقتش با مرد دیگری ازدواج کند، آیا ازدواج موقت فعلی او صحیح است؟

پرسش

به جهت اطلاع نداشتن از ازدواج موقت، با مردی رابطه داشتم و از این راه بچه دار شدم و هم اکنون با مرد مسلمانی در بریتانیا صیغه کرده ام. آیا ازدواج موقت فعلی ام صحیح است؟ در حالی که قصد دارم در آینده (نامعلوم) با پدر فرزندم ازدواج نمایم.

پاسخ اجمالی

از نظر اسلام صحت ازدواج دایم و موقت دارای شرایطی است، یکی از شرایط آن است که زن هنگامی که می خواهد به عقد مردی در آید، در عقد نکاح دائم یا موقت مرد دیگری نباشد. همچنین مدت عده خود را نیز گذرانده باشد.

شرط دیگر آن است که زن زمانی که در عقد دیگری بوده، با مردی که قصد دارد در آینده با او ازدواج کند، زنا نکرده باشد؛ زیرا اگر مردی با زن شوهرداری زنا کند برای همیشه آن زن بر او حرام می شود.

با رعایت این شرایط و شرایط، دیگر ازدواج شما با پدر فرزندتان صحیح خواهد بود.

پاسخ تفصیلی

قبل از پاسخ به مسئله، توجه به این نکته ضروری است که از نظر اسلام انسان اجازه ندارد گناهان (کوچک یا بزرگ) خود را در مقابل دیگران بازگو کند و اسرار خود را فاش نماید. از نظر اسلام آبروی انسان ها آن قدر با ارزش است که اعتراف به گناه تنها باید در پیش گاه پروردگار متعال آن هم به جهت توبه و در خواست بخشش باشد. به ویژه اگر فردی از روی جهل و نادانی مرتکب گناهی شده باشد که در این صورت امید بخشش پروردگار بسیار بیشتر و بالاتر است. خداوند متعال در قرآن مجید به همه گناه کاران وعده آمرزش داده و فرموده است: " بگو: اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‏اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را مى‏آمرزد؛ زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است". [1] در این جا منظور این است که اگر گناه کاران واقعاً از گناهان خود توبه کنند و تصمیم جدی بگیرند که دیگر مرتکب آن گناه نشوند، خداوند توبه آنان را می پذیرد و آنان را مشمول رحمت خود قرار می دهد.

اما در مورد ازدواج باید گفت که از نظر اسلام ازدواج بر دو قسم است:1

. ازدواج دایم،

2. ازدواج موقت،

هر کدام از این ازدواج ها دارای شرایطی هستند.

یکی از شرایط ازدواج (دایم یا موقت) این است که زن هنگام ازدواج، در عقد نکاح مرد دیگری نباشد؛ یعنی اگر قبلاً در عقد دایم شخص دیگری بوده، باید از او طلاق گرفته باشد و یا اگر در عقد موقت دیگری بوده، باید مدت عقد موقت به پایان رسیده و از هم جدا شده باشند، یا مدت باقی مانده عقد بخشیده شود و در هر صورت عده طلاق [2] یا عده عقد موقت [3] را نگه داشته و مدت آن سپری شده باشد و تنها بعد از گذراندن مدت عده است که می تواند با مرد دیگری ازدواج نماید. [4]

یکی دیگر از شرایط ازدواج آن است که زن شوهردار، هنگامی که دارای همسر شرعی و قانونی بوده، با مردی که بعداً می خواهد با او ازدواج کند (نعوذ بالله) روابط نامشروع (زنا) نداشته باشد؛ زیرا اگر مردی با زن شوهر داری زنا کند، از نظر شرع نمی تواند با او ازدواج نماید. [5]

نکته پایانی این که از شرایط ازدواج موقت آن است که از اوّل باید مدت آن معلوم و معین باشد که اگر مدت را تعیین نکنند، عمدا، یا سهوا، عقد موقت باطل خواهد بود و به عقد دایم تبدیل می شود. [6] مدت ازدواج موقت می تواند از چند لحظه تا چند سال باشد. پس باید تعیین کنند که مدت این ازدواج؛ مثلاً چند ساعت و یا چند روز و یا چند ماه و یا چند سال است .

با توجه به رعایت این شرایط و شرایط دیگر، [7] ازدواج موقت شما با شوهر کنونی و ازدواج مجدد شما با پدر فرزندتان صحیح خواهد بود.

البته باید توجه داشت که پدر فرزندتان باید مسلمان باشد تا بتوانید با او ازدواج نمایید؛ زیرا طبق نظر فقهای اسلام، زن مسلمان نمی تواند به عقد کافر (غیر مسلمان) در آید. [8]

[1] زمر، 53.

[2] زنى که نُه سالش تمام شده و یائسه نیست، اگر شوهرش با او نزدیکى کند و طلاقش دهد، بعد از طلاق باید عدّه نگه دارد؛ یعنى بعد از آن که در پاکى طلاقش داد، به قدرى صبر کند که دوبار حیض ببیند و پاک شود و همین که حیض سوم را دید عدّه او تمام مى‏شود و مى‏تواند شوهر کند.

و زنى که حیض نمى‏بیند اگر در سن زن هایى باشد که حیض مى‏بینند چنانچه شوهرش بعد از نزدیکى کردن او را طلاق دهد، باید بعد از طلاق تا سه ماه عدّه نگه دارد . توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، م 2511 , 2512.

[3] عده متعه برای زنی که حیض می بیند دیدن دو مرتبه حیض است و برای کسی که حیض نمی بیند 45 روز است، توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ص 526، م 2515.

[4] توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج ‏2، ص470 و 471 مسائل 2400 و 2401 و 2402.

[5] همان، ص 470 و 469، م 2398 و 2399.

[6] امام خمینی، تحریرالوسیلة، ج 2، ص 290، م 9.

[7] ر.ک: توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج ‏2، ص 468 به بعد.

[8] همان، م 2397.


آیا برای ازدواج موقت با زنان اهل کتاب اجازه از همسر مسلمان دائم، لازم است؟

پرسش

برای ازدواج موقت با زنی از اهل کتاب آیا اجازه شوهر از همسر مسلمان دائم، لازم و ضروری است؟ و اگر اجازه نگیرد عقد باطل است یا نه؟

پاسخ اجمالی

از دفاتر مراجع عظام تقلید، جواب های زیر دریافت گردید که توجه شما را به آن جلب می کنیم:

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی):

در فرض سؤال اجازه لازم نیست و عقد بدون آن صحیح است مگر آنکه مقرراتى در میان باشد که باید رعایت ‏شود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی):

مرد مسلمان لازم نیست از همسرش برای این کار اجازه بگیرد ولی توجه داشته باشید ازدواج موقت مربوط به کسانی است که ضرورتی احساس می کنند.


آیا اجرای عقد موقت از طریق تلفن جایز است؟

پرسش

باسلام و عرض خسته نباشید بنده از مقلدان آیت الله مکارم شیرازی هستم سؤالی داشتم: می خواستم بدانم ازدواج موقت از طریق تلفن با شرایط مورد نیاز و پیش نیاز ازدواج موقت مانند رضایت طرفین تعیین مهریه و مدت ازدواج، خواندن صیغه از طریق تلفن صحیح است یا خیر؟ اگر دختر باکره باشد چطور؟

پاسخ اجمالی

مراجع محترم تقلید خواندن صیغۀ عقد را توسط تلفن جایز دانسته اند. [1] 

اما نظر آیت الله مکارم شیرازی در این زمینه چنین است: "صیغه عقد ازدواج (دائم یا موقت) باید حضوری باشد و نیاز به شاهد ندارد و در هر حال برای ازدواج با دختر، اذن پدر لازم است." [2] 

در هر حال پاسخ حضرت آیت الله مهدی هادوی تهرانی (دامت برکاته) به شرح زیر می باشد:

1- خواندن صیغه عقد ازدواج چه موقت و چه دایم از طریق تلفن مانعی ندارد.

2- در ازدواج دختر باکره اگر رشیده نباشد و تحت تاثیر احساسات قرار گیرد و مصلحت خود را تشخیص ندهد, إذن پدر یا جد پدری لازم است.

3- خواندن عقد به هر زبانی از جمله فارسی، صحیح است.  

   

[1] . امام خمینى، آیت الله نورى و آیت الله فاضل، تعلیقات على العروه، باب العقد و احکامه، م 10 آیت الله مکارم، استفتاءات، ج 2، س 898 آیت الله تبریزى، صراط النجاة، ج 1، س 844 آیت الله خامنه‏اى، استفتاء، س 30 آیت الله صافى، جامع الاحکام، ج 2، م 1258 آیت الله سیستانى، سایت، ازدواج، س 45 دفتر: آیت الله وحید و آیت الله بهجت. (به نقل از نرم افزار پرسمان)، با استفاده از سؤال 3264 (سایت: 3531).

[2] . سایت آیت الله مکارم شیرازی، بخش استفتائات.

/ 0 نظر / 4 بازدید